Zanim przejdziesz do zakupu haka, przestudiuj przygotowaną przez nas listę zagadnień, których powinieneś być świadomy, abyś mógł sprawnie przejść przez proces decyzyjny. 

Film instruktażowy 

Określ typ haka

Każdy hak holowniczy składa się z belki mocującej i wsporników, montowanych bezpośrednio do podwozia. Kojarzy się głównie z elementem, który jest widoczny, czyli tzw. kulą. Jednak nie każdy pasuje do wybranych modeli aut ze względu na różnice w ich budowie.

W zależności od tego jakim pojazdem dysponujesz możesz wybrać jeden z poniższych typów haka:  

Zdjęcie haka elektrycznego

Hak elektryczny

Kula w tych hakach często montowana jest pionowo za zderzakiem, dzięki czemu po jej zdjęciu nie widać gniazda montażowego. Ma to niewątpliwie pozytywny wpływ na wygląd pojazdu. Kula na tych hakach jest łatwa w montażu i demontażu dzięki nowoczesnym systemom montażowym. 

Zdjęcia haka wypinanego automatycznie

Hak wypinany automatycznie

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie wymyślone przez firmę Westfalia. Ten typ haka można zdemontować w kilka sekund bez użycia narzędzi i tak samo szybko i łatwo zainstalować. W przeważającej liczbie przypadków nie ma potrzeby podcinania zderzaka przy montażu tego typu haka, a w razie konieczności podcięcie nie jest widoczne. Co więcej, gniazda haka nie są widoczne po zdjęciu kuli.

Zdjęcie haku stałego przykręcanego

Hak stały/przykręcany

Przy tym rodzaju haka można zdjąć kulę, jednak nie jest to łatwe i wymaga odkręcenia kliku śrub przy użycia klucza. Nawet po odkręceniu kuli można jeszcze znaleźć pozycję montażową. W wielu przypadkach ten typ haka wymaga ingerencji w zderzak. 

Pro tip: W niektórych krajach zabronione jest podróżowanie z nieużywaną kulą haka. Jeśli zamierzasz dużo podróżować, wygodnie będzie wybrać hak z wypinaną kulą.

Dobierz hak do swojego modelu samochodu

Hak holowniczy do samochodu dobierany jest na podstawie podstawowych parametrów samochodu. Każdy hak holowniczy jest produkowany do konkretnego modelu samochodu. Zbierz informacje na temat swojego pojazdu: 

Dzięki tym informacjom będziemy mogli zaoferować Ci produkty dopasowane do Twojego samochodu.

Określ, do czego chcesz wykorzystywać hak

Bagażnika rowerowego

Przyczepy transportowej

Przyczepy kempingowej

Przyczepy dla koni

13-PIN

13-PIN

13-PIN + stały pus i ładowanie

13-PIN 

Informacja ta pozwoli nam znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.  Umożliwi nam określenie maksymalnego udźwigu haka oraz pomogą zdecydować, czy należy zamontować stały plus i system ładowania. W przypadku przyczepy lub bagażnika rowerowego jest to konieczność, ponieważ muszą one posiadać własne oświetlenie, gdyż przysłaniają światła samochodu.

Nie zapomnij o wiązce elektrycznej

Jeśli planujesz korzystać z oświetlenia lub innych funkcji elektrycznych na przyczepie, musisz dobrać odpowiednią wiązkę elektryczną, która umożliwi podłączenie tych funkcji.

Dobierając wiązkę elektryczną, masz do wyboru różne opcje, takie jak 7-pinowe i 13-pinowe zestawy oraz wiązki dedykowane i uniwersalne. 

zamontujhak.pl - ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.